RÖPORTAJLAR

4 milyar TL’lik pazarda yerli bir Türk markası Golf Dondurma

Ahmet Eviz
Eylül 5, 2018
94
45
Kaydet ve Sonra Oku

Türkiye’nin yerli dondurma markası Golf Dondurma, 15 yıl önce 10 milyon litre üretim hacmiyle başladığı yolculuğunda bugün, yaklaşık 200 milyon litrelik üretim hacmiyle birçok pazara ulaşmış durumda. Ürünlerinin kalitesini çeşitli ödüllerle tescilleyen marka, şimdi de Turquality destek programıyla yeni ve güçlü pazarlara açılmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda pilot çalışmalarını çeşitli ülkelerde başlatan Golf Dondurma’nın CEO’su Ergün Akkaya ile markanın hikâyesinden lâyık görüldüğü “Yılın Yöneticisi” ödülüne kadar birçok konuyu konuştuk

Röportaj: Deniz Demir
 

Öncelikle Golf Dondurma’nın kuruluşu ve bu denli bilinen bir marka olma yolundaki hikâyesini anlatır mısınız?

Türkiye’nin en büyük yerli dondurma markası Golf Dondurma, 2003 yılında Bursa fabrikasında 10 milyon litre üretim kapasitesiyle üretime başladı. Türkiye dondurma pazarının büyümesinde önemli bir paya sahip olan Golf Dondurma, günümüzde, Bursa ve Kahramanmaraş fabrikaları olmak üzere toplam 195 milyon litre üretim gerçekleştiriyor. Üretime başladığımız günden bu yana Golf Dondurma olarak, tüm önemli kararların merkezine, faaliyetlerimizin de odağına koyduğumuz tüketicilerimize, 7’den 70’e herkesin severek keyifle tüketeceği, yeni ve yenilikçi ürünler sunmayı görev edindik. Her yıl çıkardığımız inovatif ürünler, tüketicimizden tam not alırken Golf Dondurma’nın pazardaki payını da büyüttü. Örneğin gerçek yoğurt içeren yoğurtlu dondurmamız, gerçek meyvelerden üretilen sorbemiz, bol keçi sütlü dondurmamız ve gerçek Belçika Çikolatalı dondurmamızı inovatif ürünlerimiz arasında sayabiliriz. Çıkardığımız bu yeni ürünlerin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında aldığı ödüller, tüketicimizin ihtiyaçlarını ne kadar iyi okuyabildiğimizi de yakından gösteriyor. Yine örnek vermek gerekirse Kahramanmaraş fabrikamızda geleneksel yöntemlere sadık kalarak, Ahır Dağları’nın eşsiz salebi ve taptaze keçi sütüyle ürettiğimiz “Golf Maraşım” Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından “Üstün Lezzet Ödülü”ne; yoğurtlu dondurmamız Golf Yogo ise 2017 yılında dünyadaki en önemli “inovasyon” ödüllerinden “Yılın Seçilmiş Ürünü” ödülüne layık görüldü. Yine geçtiğimiz yıl tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz Belçika Çikolatalı Golf Bravo serisi ise, kendi kategorisinde Altın Effie ile ödüllendirildi. Buradan hareketle, Golf Dondurma’nın başarısındaki sırrın, tüketicisini dinlemek, ihtiyaçlarını yakından takip ederek onlara doğru ürünü sunabilecek altyapıya sahip olmak şeklinde özetlenebilir.

Bugün Türkiye’de hangi fabrikalarınızla ve nasıl bir üretim hacmiyle hizmet veriyorsunuz?

2003 yılında Bursa’da 10 milyon litre kapasiteli dondurma fabrikasını alarak girdiğimiz Türkiye pazarında, bugün Bursa’nın yanı sıra Kahramanmaraş fabrikamız ile de hizmet vermekteyiz. Kurulduğumuz günden bu yana geçen 15 yılda üretim kapasitemiz yaklaşık 200 milyon litreye ulaşmış bulunuyor.

Mevcut fabrikalarınızda kullandığınız hangi teknolojilerle ön plana çıkıyorsunuz?

Golf Dondurma olarak fabrikalarımızda; farklı eksen sayılarına sahip robot ve servo sistemler ile hızlı ve hatasız proses adımlarına sahibiz. Aynı zamanda tüm fabrikalarımız LED sistemleri ile aydınlatılıyor. Soğuk ve normal depolarda motorlu (akıllı) raf sistemleri ile verimli depo yönetimine sahibiz. Bunların yanında, 4 adet önemli Verimlilik Artırıcı Proje’miz (VAP) Enerji Bakanlığı’na sunulmuş ve kabul edilmiştir. Bugün baktığınızda, Golf Dondurma fabrikalarında enerji tasarrufu noktasında örnek uygulamalara sahip bir şirketiz. Tüm kritik proses aşamalarımız da SCADA ve kayıt sistemi üzerinden izlenip kaydedilmektedir.

Yaz aylarında ağırlığını hissettiğimiz dondurma tüketimi dünyada ve Türkiye’de nasıl bir gelişim gösteriyor?

2016 yılında Türkiye’de kişi başı dondurma tüketimi 5,3 litreye yükselmişken, 2017 yılında ise 6 litreye yaklaştı. Türkiye’de dondurma pazarı kişi başı tüketimin artmasıyla beraber 2017 yılı sonunda, bir önceki yıla göre yüzde 17 büyüyerek yaklaşık 4 milyar TL’ye ulaştı. 2018 yılında da pazarın büyümesinin artarak devam ettiğini görüyoruz. Dünyada dondurma tüketiminde Yeni Zelanda ve ABD bir numarada yer alırken, kişi başı tüketim bu ülkelerde 30 litre civarındadır. Bu rakamlarla kıyaslarsak, Türkiye’nin dondurma tüketimi hala düşük seviyelerde, fakat her geçen yıl büyük bir gelişme gösteriyor. Bunun sebepleri arasında; mevsim etkisinin giderek kaybolması, tatlıların yanına lezzetiyle eşlik etmeye başlamasının yanında, son yıllarda dondurmanın daha hafif bir alternatif olduğu için, tek başına tatlı olarak da tüketilmeye başlanması geliyor. Türkiye’de kişi başına dondurma tüketiminin her geçen yıl artmasında Golf Dondurma’nın önemli bir payı olduğunu da hatırlatmak isterim. 

Sektörünüz gereği, lojistik altyapınız çok kritik bir konu olsa gerek. Özellikle yaz aylarında soğuk zincirdeki tedarik sürecinizi nasıl yürütüyorsunuz?

Türkiye’nin en çok tercih edilen dondurma markası olmak üzere yola çıkan ekibimizle ana hedefimizi; ürünlerimizi doğru zamanda, doğru yerde, doğru miktarda, doğru fiyatla ve üstün kalite ile tüketicilerimize ulaştırmak olarak belirledik. Bu kapsamda, ürünlerimizin soğuk zincir çevriminin kırılmaması, yükleme-boşaltma işlemlerinin optimum sürede ve doğru şekilde yapılması, sevk esnasında ürünlerimizin zarar görmeden taşınıp depolanması en önemli önceliğimizdir. Dondurma üretiminde soğuk zincir kritik öneme sahiptir. Ürünlerimiz, otomatik raf sistemi olan, akıllı depo yönetim sistemleri ile donatılmış, online ısı takibi yapılabilen depolarda muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin 66 noktasında bulunan satış depolarımızın, ısı takibini sistem üzerinden izlemek ve olası durumlarda müdahalede bulunmak için online sıcaklık takip sistemi kullanılmaktadır. Yükleme öncesi ürünlerimiz ve araçlarımızın uygunluğu, gıda teknikerlerimiz tarafından kontrol edilip, yüklemeye alınır. Tüketicilerimize ulaşımını sağladığımız frigorifik araçlarımızda, taşıma süresi boyunca sıcaklık takibi yapılmaktadır. Taşıma süresince oluşabilecek soğuk zincirin kırılması ve benzeri durumlarda, aracın bulunduğu konuma göre en yakın satış deposu ile irtibata geçilerek araç yönlendirilir ve kalite ekibimiz tarafından ürünlerimiz analize alınır. Kalite ekibinin raporu doğrultusunda, ürünler hakkında süreç başlatılır. Depolarımızın ve araçlarımızın soğuk zincir sistemlerinin denetlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirme önerilerinin takibi yapılmakta olup, depo ve araçlar denetlenerek titizlikle raporlanmaktadır.

Sosyal sorumluluk projeleri markaların artık çok ciddi oranlarda bütçeler ayırdığı bir konu haline geldi. Bizlere sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

Golf Dondurma olarak 2016 yılından beri özellikle çocuklara yönelik hem yerel yardım kuruluşları hem de sivil toplum kuruluşları ile çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktayız. Aynı zamanda, şu anda proje aşamasında olan ve 2018 yılında hayata geçirmeyi planladığımız bir sosyal sorumluluk politikası hazırlığı içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızın önümüzdeki yıllarda da artarak devam etmesi en büyük hedeflerimizin arasında yer alıyor.

2017 yılında “Yılın Yöneticisi” ödülüne layık görüldünüz. Bu ödülü almanızın arka planında nasıl bir yönetim tarzı var sizce? Çalışanlarınızın motivasyonlarının devamını nasıl sağlıyorsunuz?

Natura Gıda & Golf Dondurma’nın 2015’te başlayan değişim sürecinde uyguladığımız strateji odaklı ekip yönetimi anlayışı, yenilenen organizasyon yapısı, kurduğumuz performans değerlendirme sistemi ve desteklediğimiz liderlik gelişim programı ödülü getiren kilit noktalardan oldu. Her zaman, açık iletişime ve şeffaflığa inanan bir yönetici olmaya çalıştım. Tüm şirket çalışanlarımızın diledikleri zaman bana ulaşabiliyor olmalarının, onlardaki güven duygusunu perçinlediğini düşünüyorum. Aynı zamanda şirketimizde; oluşturduğumuz online platformlarımız ve dönemsel anket uygulamalarımız ile çalışanlarımızın yaratıcı çözüm ve önerilerini diledikleri zaman paylaşabilmeleri için olanak sağlıyoruz.

Son olarak, 2018 yılı Golf için nasıl geçecek, yatırım planlarınız nedir?

2018 yılında inovatif ürünlere ağırlık vermeyi, doğru projelerle bilinirliğimizi en yüksek seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Tüm girdilerimizi en verimli hale getirmenin yanı sıra iddialı hedeflerimizden biri de daha fazla ülkeye ihracat yapmak. Bu yıl pilot çalışmalarını yaptığımız ülkeler olan; Slovakya, İsrail ve Rusya pazarlarını büyütmeyi; Ekonomi Bakanlığı’mızın Turquality marka gelişim destek programıyla birlikte yeni ve güçlü pazarlara açılmayı planlıyoruz.

Adım adım yaratılan bir marka: Peyman
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.