ÖZEL HABER

A101 önümüzdeki süreçte taze ürün satışına yoğunlaşak

Ahmet Eviz
Aralık 10, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Türkiye’nin en yaygın ucuzluk marketi A101, hali hazırdaki 8 bin 150 mağazasıyla  tüketicilerinin olduğu her noktada hizmet vermeye devam ediyor. Birçok değişkenin konuşulduğu ve sektördeki birçok oyuncuyu etkileyen süreçlerde dahi inovasyondan ve müşteri beklentilerine cevap verme düşüncesinden vazgeçmeyen A101, 2018 yılını yaklaşık olarak yüzde 43’lük bir büyümeyle kapatacak. Özel markalı ürünler dendiğinde de akla gelen ilk markalardan olan A101, private label pazarının tüketicinin ürünlere güvenmesiyle çok daha fazla büyüyebileceğine inanıyor. 224’üncü sayımızı hazırlarken sayfalarımıza konuk ettiğimiz A101 CEO’su Erhan Bostan merak edilen sorulara samimiyetle cevap verdi

Röportaj: Onur Kaya

2018 yılını geride bırakmaya bir ayımız kaldı. 2018 A101 için nasıl geçti? Rakamlar A101 için neler anlatıyor planlamalar, hedefler tutturulabildi mi?

2018 yılı A101 için oldukça iyi geçti. Tüm hedeflerimizi tutturduk. Yıl sonu itibariyle ciromuz 20.2 milyon TL iken, mağaza sayımız ise 8 bin 150’ye ulaştı. Bu anlamda da bütçemizi öngördüğümüz şekilde gerçekleştirdik ve yaklaşık yüzde 43’lük bir büyüme yaşadık.

Sektördeki rakipleriniz halka arz olarak farklı bir sürece dahil oldular. Sizin planlamalarınızda böyle bir gelişme olacak mı?

Şu an için halka arz gündemimizde bulunmuyor.

Kur değişkenlik gösterdikçe sektörde her argüman bir şekilde etkilendi, zamlar yapıldı, önlemler alındı. Bu süreç sizi nasıl etkiledi? Nasıl önlemler aldınız?

Bu süreçte en çok tedarikçilerimiz etkilendi ve bayağı da zorlanıyorlar açıkçası. Biz sıfır ithalat ile çalıştığımız ve Türk Lirası alıp Türk Lirası ile sattığımız için sorun yaşamıyoruz bu gibi süreçlerde. Her zaman olduğu gibi satın alma gücümüz sayesinde uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri tüketicilerimize sunduğumuz için de talep edilen bir marka oluyoruz.

Online pazarda da kendinize yer edindiniz ve bir yatırım gerçekleştirdiniz. Bu kararı nasıl verdiniz? Şu an nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Biz bu yatırım kararını gelecekteki süreçler için verdik. Şu anda e-ticaret sitemizde gıda dışı ürünlerin satışı ağırlıkta. Ancak bu süreci yakından takip ediyoruz. Her zamanki gibi bu konuda da müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler ve talep doğrultularında hareket edeceğiz.

Sektörün yükselen trendi private label pazarının gelişimi ve geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz? Özel markalı ürünlerin Türkiye perakendesindeki geleceğinde neler var sizce?

Private label pazarı gelişmeye devam ediyor. Kalite ile birlikte gelen rekabetçi fiyatlar sayesinde bu gelişim de sürecek. Tüketici her zamankinden daha çok akıllı alışverişin peşinde. Aynı ürünün muadili var ise daha ekonomik olan özel markalı olanı ürünü tercih ediyor. Özel markalı ürünlere talebin artması aynı zamanda da tüketicinin bu markalara güveninin de bir göstergesi zaten.

A101’in cirosunun ne kadarlık bir kısmını temsil ediyor private label pazarı?

A101’in cirosunun adetsel olarak yüzde 50’sini, tutar olarak yüzde 35’ini private label ürünler oluşturmakta.

Yakın dönemde mağazalarınızda sigara satışına da başladınız. Bu kararı nasıl ve neden aldınız? Tüketicinin talep ve ilgisi nasıl oldu?

Sigara satışı müşteri sayısını olumlu yönde etkiledi. Uygun fiyatlı ürünlere raflarımızda yer verdik. Talep umduğumuzdan da iyi gerçekleşti.

İlerleyen dönemlerde tüketici nasıl bir A101’le karşılaşacak? Hedefleriniz ve planlamalarınız neler?

İlerleyen dönemlerde müşterilerimiz daha fazla taze ürünü yani meyve sebze, günlük süt, kırmızı et ve ekmeği mağazalarımızda bulabilecek. Ayrıca daha geniş satış alanlarında müşterimize hizmet vermeyi planlıyoruz. Kaliteli ürünleri en ucuza sunabilmek zaten temel vaadimiz, buna ek olarak müşterilerimizin alışveriş deneyimini iyileştirmeye devam edeceğiz.

Perakende sektörünü finansal yönetim ayakta tutacak
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.