RÖPORTAJLAR

Adım adım yaratılan bir marka: Peyman

Ahmet Eviz
Aralık 11, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Hemen hemen her tüketicinin çeşitli anlarında, yanında bu anlara eşlik eden, yazısız kurallar gibi neredeyse onlarsız olmaz denilecek ürünler vardır. Bu anlara en çok o ürünler mi yakışır, bu tüketici davranışının arkasında nasıl bir motivasyon vardır sebebi bilinmez ama özellikle bazı markalar evlere daha sık konuk olur. Peyman da bu markalardan biri.Keyifli anlara eşlik eden ürünlerine her gün bir yenisini ekleyen marka, Ar-Ge çalışmalarına da hız kazandırmış durumda. Markanın bugünkü çalışmalarını ve gelecek planlarını Peyman Pazarlama Müdürü Ali Burak Aygül Market Dergisi’ne anlattı

Röportaj: Deniz Demir

Öncelikle, Peyman’ın büyük bir marka olma yolundaki hikayesini anlatır mısınız? Peyman’ı bugünkü Peyman yapan kilometre taşları nedir?

Peyman, 1995 yılında Eskişehir’de kuruldu. Şirketimiz, ilk yıllarında sektörde büyük bir toptancı kimliğine sahipken, 2001 yılından itibaren markalarını adım adım oluşturmaya başladı. Sektörümüzde ilkleri başaran bir firma olarak, tüketicimize en iyiyi sunma hedefiyle marka ve pazar yatırımlarımıza daha fazla odaklandık. Bu yatırımların temelini oluşturduğuna inandığımız üretim, teknoloji ve Ar-Ge alanlarına da yatırım yaparak, ulusal ve uluslararası pazarlardaki büyüme stratejimizi geliştirdik. Hedeflerimiz çerçevesinde marka yatırımlarımızı gerçekleştirerek, kuruyemiş ve kuru meyveden oluşan geniş ürün yelpazesiyle tüketicilerimize ulaştık. Kuruluşumuzdan bugüne kadar yenilikçi yaklaşım, cesaret ve azimle attığımız adımların sonucunda, ulusal ve uluslararası pazardaki yerimizi güçlendirdik. Peyman olarak, yüksek kalite ve gıda güvenliğini her zaman ön planda tutuyoruz ve global pazarın bir oyuncusu olarak dünya standartlarında üretim yapıyoruz. Bugün güçlü bir marka olmanın gereği olan tüm ulusal ve uluslararası standartlar düzeyinde; Leed (GBCI Europe), BRC (British Retail Consortium), FDA, ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001 ve Helal Gıda belgelerine sahibiz.

Peyman, bugün bünyesinde kaç markayla ve fabrikalarında ne kadarlık bir üretim hacmiyle hizmet veriyor?

Özellikle, tüketicisinin taleplerini ve yeni tat arayışlarını doğru anlayan bir marka olarak ürünlerimizi Bahçeden, Çitliyo, Peyman, Dorleo ve Nutzz markaları altında sunuyoruz. Ulusal ve uluslararası pazarlarda artan talepleri ve inovasyon çalışmalarını hayata geçirmek için Eskişehir’de yeni bir fabrika yatırımına imza attık. 2018 yılının ilk yarısında üretime başlayan fabrikamız, 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 50 bin metrekarelik bir alana kuruldu. 45 bin ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikamızın, 18 silo ile 6 bin ton depolama kapasitesi bulunuyor. Bu üretimin gücünü her yatırımla daha da artıran ve güçlü satış ağıyla ürünlerini tüketicisine sunan şirketimiz, 40’a yakın ülkeye ihracat yaparak dünyada da lezzet severlere ulaşıyor. Amerika’dan Rusya’ya, Ortadoğu Ülkeleri’nden Çin ve Avustralya’ya kadar uzanan geniş global pazarda adından başarıyla söz ettiren bir konumda yer alıyor.

Türkiye’deki ve dünyadaki kuruyemiş sektörü bugün ne durumda? Peyman bu sektörün neresinde duruyor?

Türkiye’de kuruyemiş sektörünün yüzde 20’si ambalajlı, yüzde 80’i ise markasız ve açık kuruyemişten oluşuyor. Peyman olarak gerek yurt içi gerekse yurt dışı yatırımlarımızla ambalajlı ürün alanını büyütmeyi hedefliyoruz. Özellikle globaldeki ambalajlı ve kaliteli Türk kuruyemiş markası algısının güçlenmesi, ihracatımızın artması ve dolayısıyla ülke ekonomimize katma değer kazandırılması, hedeflerimizin başında geliyor. Dünyada sağlıklı beslenme trendi hızla yayılıyor. İşlem görmemiş, katkı maddesi kullanılmamış gıdaların yükselişini gözlemliyoruz. Özellikle hızlı tüketim alanının genişlemesine paralel olarak, kuruyemiş ve kuru meyve alanı da yüksek büyüme potansiyeline sahip bulunuyor. Sektör olarak, ulusal ve uluslararası alanda giderek yükselen bu trendin rüzgârını arkamıza almak, yenilikçi üretim anlayışını benimseyerek yeni ürünler geliştirmek ve sağlıklı koşullarda tüketiciye sunmak önemli hedeflerimizden biri olmalı. Sektörümüzün büyümesindeki en önemli etken, ülkemizin eşsiz bir ülke konumunda olması diyebiliriz. Türkiye, farklı coğrafi yüksekliklere ve iklim tiplerine sahip olduğu için çok farklı ürünlerin yetişmesine uygun, bereketli topraklar üzerinde yer alıyor. Sektörümüzün temeli tarıma dayandığı için, bu alanda yapılacak tüm iyileştirme ve geliştirme çalışmaları sektörümüzün yurt içi ve yurt dışındaki gelişimini etkiliyor. Tarım alanındaki gelişmelerin doğru süreçler dahilinde düzenlenmesiyle ve kaliteli hammadde üretiminin artmasıyla, sektördeki şirketlerin ambalajlı sağlıklı kuruyemiş alanında markalaşmaları ve global pazara maksimum düzeyde sunmalarıyla, sektörümüzün yukarıya doğru tırmanışı sürecektir. Bu yüzden, gelişen ve katma değer yaratan bir ekonomiye destek olmak için üzerimize düşen görevin bilincinde olarak Peyman Tarım Uygulamaları’nı hayata geçirdik. Ülkemizde yerli üretimin artmasını teşvik etmek, topraklarımıza ait coğrafi işaretli ürün rekoltesinin yükseltilmesine destek olmak için çiftçimizle el ele vererek, üretimi artırmaya yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Peyman, Türkiye gıda sektöründe birçok yeni ürünle bilinen bir marka. Bu ürünler, nasıl bir Ar-Ge sürecinden geçerek tüketicilere ulaşıyor?

Eko-inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımıyla tüketiciye yeni lezzetler sunma becerimiz, kalite, çevre, enerji yönetim sistemleri ve üretim kapasitemizle sektörde gerçekleştirdiğimiz ilkler, Peyman’ı alanında özel bir yere konumlandırıyor. Tüketicinin beğenisini temel alıyoruz; özellikle sağlıklı ve yenilikçi üretim için bu alandaki en ileri teknolojiyi kullanarak, inovatif ürünler tasarlıyoruz. Bu titiz ve cesur yaklaşım, Peyman ve ürünlerine olan tüketici sadakatinin temelini oluşturuyor. Tüketicimizin talepleri ve ihtiyaç duyduğu ürünleri öğrenmek için geniş ve uzun soluklu araştırmalar yapıyoruz. Elde edilen sonuçları Ar-Ge süreçlerinde en verimli şekilde nasıl değerlendireceğimize karar veriyoruz. Hammaddenin seçiminden ambalajın tasarımına, üretimden tüketiciye ulaşan son noktaya kadar birçok konuda uzmanlarla çalışıyor, kullanılacak malzemenin en kalitelisini seçiyoruz. Güçlü bir marka olmanın temelinde, tüketiciye beklediği ürün kalitesini sunmak olduğuna inanarak, her sistemimizin arkasında güçlü bir Ar-Ge çalışması kurguluyoruz. Ülkemizde ve dünyada süregelen tüketim alışkanlıklarındaki değişimi yakından takip ederek, yeni ürün ve ürün relansmanları alanlarına yatırım yapmayı önemsiyoruz. 2019 yılında da bu alanlardaki yenilik çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız için nasıl bir yatırım planınız var gelecek dönem için?

Ar-Ge’ye yatırım yapmak, risk almayı gerektiriyor. Bunu da ancak inovasyonu kurumsal bir değer olarak benimseyen, cesur ve kararlı kurumlar yapabilir. Peyman da bu bakış açısını, kurum kültürünün bir parçası olarak benimsiyor ve uzun yıllardır Ar-Ge’ye yatırım yapıyor. Şirket olarak, yeni ürün ve tasarım çalışmalarımızı önümüzdeki yıllarda yoğun bir şekilde sürdürme kararı aldık. Hedefimiz; her yıl bir önceki dönemden daha çok ve nitelikli Ar-Ge projeleri üreterek, ürünlerdeki yenilikçi yönleri artırmak olacak. Peyman olarak, bir yandan ulusal alanda öncülüğümüzü pekiştirirken, diğer yandan uluslararası platformda yeniliklerle anılan bir değere dönüşmeyi hedefliyoruz.

2019 yılında Peyman olarak yol haritanız nedir?

2018 yılı diğer sektörlerde olduğu gibi kuruyemiş sektörü için de zorlu geçti. Gerek olumsuz iklim şartları ve kısıtlı tarımsal yatırımlardan, gerekse uluslararası ekonomideki ve dövizdeki zor süreçlerden etkilendik. Ancak şirket olarak, geleceğe yatırım yaparken her zaman öngörülü olmayı benimsiyoruz. Hedeflerimizi, günün ve geleceğin öngörülebilir şartlarına göre revize ediyoruz. Dünyada ve Türkiye’de gelişimini sürdüren sağlıklı ürün alanında büyümeye devam edeceğiz. Tüketicimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda bu alanda yeni ürünler ve relansmanlar yapmayı sürdüreceğiz. Yeni fabrikamızın güçlü alt yapısıyla ve son teknolojik sistemlerin kullanımıyla yüksek kapasitede üretime devam edeceğiz.

Gıda sektörünün inovatif markası: Yayla
Obase “iş hızında kararlar” ile perakendeye yön veriyor
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.