KAPAK HABERİ

Geleceğin perakendesinin hakimi “online” süreçler olacak

Ahmet Eviz
Aralık 11, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Dünyanızı ne kadar küçük ya da büyük yaşadığınızın bir önemi yok artık. Çünkü teknoloji her noktadan bizlere dokunmaya devam ediyor. Hayatı kolaylaştırıcı tarafından baktığımızda bizlere inanılmaz faydalı olan bu süreç, tabii ki perakendeye de dokunuyor ve değiştiriyor. Bu değişimde de herkes şunu biliyor; teknoloji trenine binmeyen herkes kaybedecek. Bazıları için çok acımasızca gelse de bu gerçek, insanlığın ilerleme göstergesi olan teknolojik çalışmaların her noktada var olduğu yadsınamaz bir durum. İnsanın en temel ihtiyaçlarının satış noktası olan perakendeciler de bu gerçekliğin farkında olarak her geçen gün kendilerini daha fazla geliştiriyor. İlla çok büyük metrekarelerde çok fazla mağaza sayısıyla hareket etmeye dahi gerek kalmıyor ve yerel diye tabir edilen tüketici noktaları da insanların kapılarına siparişleri internet üzerinden alarak bırakabiliyor. Hâl böyle olunca bizler de bu konuda sektör temsilcilerinin neler yaptığını merak ettik ve bu konuda hizmet veren isimlere sanal market uygulamaları konusunda nasıl çalışmalar yürüttüklerini sorduk. Anlaşılacağı üzere; bu sayımızda dosya konumuzu sanal market uygulamaları olarak belirledik ve bu konuyu irdeledik…

Artık sizin ne istediğinizi yapay zekalı alışveriş siteleri sizden daha iyi biliyor. İyi bir marka, sizin daha fazla alışveriş yapabilmenizin hangi unsurlara bağlı olduğunu daha net görüyor ve buna göre çalışmalar yürüterek sizin cebinizdeki son paraya dahi dokunabiliyor. Peki, bu nasıl oluyor? Çok ilginç olmaz mı, herhangi bir internet portalında gezerken tam da canınızın çektiği bir gıda maddesinin aşağıda belirmesi? Ancak artık ilginç değil, arama motorları, pazarlama kanalları biz tüketicileri bizlerden daha iyi tanıyor, daha iyi analiz yapabiliyor. Bu sayede de bizlere hizmet sunarken alışveriş çılgınlığının da içerisine çekiyor. Her şey artık bir “tık” uzakta. Üstelik gerçekten tüm evinizin ihtiyacını birkaç tıkta halledebiliyorsunuz. Hem de mesainizin arasında, bir toplantı öncesinde yahut trafikte beklerken. Bu süreç artık kaçınılmaz bir gerçek. Sektörde var olabilmek ve yeni nesil tüketiciye dokunabilmek için olmazsa olmazlardan birisi e-ticaret. Haliyle perakendeci temsilcilerimiz de bu süreçlere kayıtsız kalamıyor ve ulusalından yereline herkes bu pastadan pay almaya çalışıyor. Market dergisi olarak bizler de bu sayımızda sanal market uygulamaları hakkında bir araştırma yapmak istedik. Sektör temsilcisi dostlarımıza bu uygulamalar hakkında nasıl çalışmalar yaptıklarını ve neler yapacaklarını sorduk. Gelin yanıtları hep birlikte inceleyelim…

Röportaj: Onur Kaya-Deniz Demir

 

Müşterilerin yüzde 65’i siparişlerini mobil üzerinden veriyor

Altunbilekler – İnsan Kaynakları ve Kurumsallaşma Direktörü Öznur Altunbilek

Tüketicinin beklentileri ve satın alma davranışları her geçen gün değişmektedir. Değişen tüm alışkanlıklara istinaden biz de dijital dönüşümü başlattık. Taze sebze ve meyveden, kasap ürünlerine ve günlük tüketim ihtiyacı olan ekmeğine kadar anlık geliştiren operasyonumuz, Ankara içinde başladı. Gelecek e-ticaret ile gelecek sloganına inanıyoruz. Buna uygun şekilde tüm organizasyon yapımızı ve sahadaki mağazalarımızı e-ticaret operasyon mağazasına çeviriyoruz. Müşterinin acil ihtiyaçlarına dakikalar içinde cevap verebilme kabiliyeti kazandırdığımız operasyonumuza ek olarak, tüm mağazalarımızı gel&al noktasına çevirerek müşterilerimiz istediği ortam ve zamandan bağımsız olarak siparişini veriyor ve yol üstünde belirlenmiş olan e-ticaret mağazalarında alabiliyor. Yakın zamanda tüm Türkiye’ye yapacağımızın çalışmanın altyapısını oluşturduk. Elimizdeki verilere baktığımız zaman müşterilerimizin yüzde 65’i siparişlerini mobil üzerinden vermektedir.  www.altunbilekler.com üzerinden başlattığımız online market çalışmamız gelenekselden dijitale giden yolda yaptığımız çalışmanın ürünüdür. Müşterilerimizden gelen taleplere göre her geçen gün tüketicilerimizin beklentilerine daha iyi karşılık verebilecek şekilde güncelliyoruz.  Üstelik bizi denemeleri için tüm tüketicilerimize yüzde 10 indirim kupon kodunu sunuyoruz. Önümüzdeki 7 günlük süreye sipariş alabilen kotalarımız ve soğuk zincir sağlayan araçlarımızla daha iyisi için ürün çeşitliliği ve kategorilerimizi her geçen gün zenginleştirmeye devam edeceğiz.

2021’de cironun yüzde 1,5’i e-ticaret üzerinden gerçekleşecek

Bizim Toptan – Özel Kanallar Satış Direktörü Veysel Hasanhocaoğlu

Dünya hızla dijital dönüşüme koşuyor. Perakende sektörü de diğer birçok sektör gibi bu dönüşümden payını aldı. Değişen müşteri profilleri, beklenti ve ihtiyaçları bizi yepyeni mecralarda, farklılaşan iletişim metotları kullanmaya itiyor. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler de bunu işaret ediyor. Tüketicilerin çok farklı beklentileri olduğunu, alışveriş deneyimini gerçekleştirirken tüm kanallara baktıklarını, kıyaslama yaptıklarını, düşünce yapılarının son derece karmaşık hale geldiğini gözlemliyoruz. Perakende sektöründe offline ve online dengesi hızla değişiyor ve sektör büyüyor. Euromonitor verilerine göre 2020’de online perakendenin dünya genelinde yüzde 11 büyüyeceği öngörülüyor. Gelişmiş ülkelerde, örneğin Çin’de yüzde 22, İngiltere’de yüzde 18, ABD’de de yüzde 15 gibi bir büyüme tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 4-5’lerde olacak.  Bu değişimlerden hareketle Bizim Toptan olarak, Türkiye genelinde daha ulaşılabilir olmak, müşterilerimize kolay ve kârlı alışveriş olanağı sağlamak amacıyla hizmet kanallarımızı çeşitlendirdik. E-ticaret sitemize yeni bir yüz ve işlerlik kazandırdık. “Omnichannel” stratejisi kapsamında, mevcutta çok güçlü olan offline CRM yapısına entegre edilen, müşterisini çok daha iyi tanıyan ve özel hizmet sunan bir e-ticaret sitesi kurduk. Yaklaşık 1 yıl içinde online müşterilerimizin toplam müşterilerimiz içindeki oranı yüzde 0,7’ye ulaştı. Bugün e-ticaret kanalımızı kullanan yaklaşık 30 bin üyemiz var. 2021’de ciromuzun yüzde 1,5’inin e-ticaret üzerinden gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bizim Toptan olarak 2021 hedeflerimiz çerçevesinde B2B e-ticaret platformumuzu daha da büyüterek bu kanalda daha da zengin bir ürün portföyü sunmayı amaçlıyoruz. Müşterilerimize kişiselleştirilmiş hizmet ve kampanyalar sunmak, farklı kategorilerde ürün satışları, çok kullanılan bazı alışveriş siteleri ve üretici firmalar ile ortak projeler yürütmek diğer hedeflerimiz arasında yer alıyor.

E-ticaret yatırımı için teknik kişi çalıştırmanıza gerek kalmıyor

Marketyo – Kurucu Ortağı Özer Fırat

Marketyo olarak çalıştığımız zincir marketlerin e-ticaret birimleri oluyoruz. E-ticaretin 3 temel ayağı olan yazılım, pazarlama ve lojistik unsurlarının her birisi ile ilgili çözümler sunuyoruz. Çalıştığımız marketlerin arka ofislerinde herhangi ek donanım veya ek insan kaynağı yatırımı yapılmaksızın otomatik sürdürülen bir yazılım yapısı kuruyoruz. Tanıtım ve talep oluşturma ile ilgili stratejiler geliştirip sürdürülebilir e-ticaret yapılabilmesine destek oluyoruz. Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama unsurlarını e-ticareti destekleyecek şekilde uygulamaya alıyoruz. Lojistik konusunda optimizasyon araçlarımızla sistemi kurguluyor, zincir marketin ilgili personellerini Marketyo Akademi programımızla eğitiyor, onlarla sahada teslimatı birlikte yapıyoruz. Kısacası herhangi bir teknik kişi çalıştırmadan, tamamen entegre ve otomatik bir şekilde; özetle bir teslimat personeli ve bir araçla e-ticaret yapılmasını sağlıyoruz. Ek olarak; iş ortaklarımıza reklam ve satın alma analizleri üzerinden gelir sağlayan Marketyo Reklam Programı üzerinden de kendilerine ek gelir sağlıyoruz.

Migros Sanal Market’in 1 milyonu aşkın kullanıcısı var

Migros Ticaret AŞ – E-Ticaret İş Birimi Direktörü Rıza Gürler

Migros olarak 64 yıldır sektörümüzde her alanda daima öncü bir rol üstlendik. 1997 yılında da yine bir ilk olarak Migros Sanal Market’i hayata geçirdik. O tarihten bu yana Türkiye’nin en büyük ve yaygın gıda e-ticaret sitesi olarak yeni uygulamalarımızla pazarı geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün Migros Sanal Market’in 1 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşmasından mutluluk duyuyoruz. Müşterilerimiz özenle paketlenmiş ürünlerini Migros mağazalarındaki fiyatla, esnek ödeme imkânları ile istediği saatte teslim alıyor. 7 gün 24 saat sipariş kabul etmemiz ve birçok bölgede saat 24.00’e kadar sipariş teslim ediyor olmamız da müşterilerimizin yaşam kalitesini artırıyor. Migros Sanal Market, bazı bölgelerde ciromuzun yüzde 10’unu geçti ve 2017 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 40’ın üzerinde bir büyüme oranına ulaştı. Büyüme oranı, şirket büyümemizin 2-3 kat seviyesine ulaştı. 2018 yılında da büyüme trendimiz aynı şekilde devam ediyor. Migros olarak müşterilerimizin her birini biricik olarak görüyor, ihtiyaçlarına kulak veriyoruz. Kişiye özel indirimler sağlayabilecek noktaya ulaşmış olmamız bunun en önemli göstergelerinden biri. Sektörde imza attığımız ilklerden biri olan “Tam Bana Göre” uygulamamız tamamen kişiye özel kampanyalar geliştirmemize olanak sağlıyor. Bu çalışmalarımız doğrultusunda kullanıcı ihtiyaçlarını tüm detaylarıyla analiz etmeye ve barkod ile arama ve sipariş verme gibi yeniliklerle müşterilerimize ilkleri yaşatmaya devam edeceğiz. Özellikle yeni jenerasyonun dinamiklerini düşündüğümüzde ve e–ticaretin tüketiciye sağladığı konforu dikkate aldığımızda, e-ticaret sitelerindeki kullanım oranlarının yükselişinin devam edeceğini öngörmek hiç zor değil. Ancak bu gelişme, zamanla fiziksel mağazacılığın yerini almayacak, aksine besleyecektir. Bu nedenle Migros olarak müşterilerimize ulaştığımız tüm kanalları geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin 81 ilindeki mağazalarımız başta olmak üzere tüm operasyonlarımızla yeni istihdam olanakları yaratıyor, geleceğin teknolojilerini ve yeniliklerini müşterilerimize bugünden sunabilmek üzere çalışıyoruz.

İstanbul Anadolu Yakası’nda gün boyu teslimat yapılabiliyor

Mopaş – E-ticaret & İş Geliştirme Direktörü Murat Narman

Mopaş olarak Mayıs ayı ortalarında lansmanını yaptığımız Mopaş Online Market (mopas.com.tr) ile şuanda hizmet vermekteyiz. İstanbul Anadolu Yakası ve tüm Türkiye şeklinde iki ayrı seçenek sunmaktayız. Lojistik merkezi olarak belirlediğimiz mağazalarımız ile İstanbul Anadolu Yakası’nda gün boyu teslimat yapmakta ve telefonla sipariş almaktayız. Bu teslimatlar kendi lojistik ekipman ve ekibimizle mağazalarımızda sattığımız soğuk zincir ürünleri dahil bütün ürünleri kapsamakta. Türkiye geneli seçeneğinde müşterilerimize aynı gün içerisinde kargo yöntemiyle alışveriş imkânı sunmaktayız. Alışveriş sitemiz kullanıcı dostu, son derece kolay ve mobil uyumlu olarak tasarlandı. Ödeme sistemleri tüketicilerin rahatlığı düşünülerek tasarlandı ve güvenli bir altyapı sunuldu. Mobil aplikasyon çalışmamız hali hazırda sürmekte ve bu konuda da hizmet anlamında şimdikinin yanında farklı bir hizmet daha eklemeyi planlıyoruz. Sanal mağazacılık ve online hizmet alma talebi dünyada hızla arttığı gibi Türkiye de bu gelişmeleri takip etmekte ve uyum sağlamakta. Dünyadaki gelişmeler Türkiye için de potansiyel gelişim alanları ve ilgi de hızla artmakta. Mopaş olarak biz dünya standartlarında ve Türkiye şartlarına uygun koşullarda online mağazacılık hizmeti vermeye devam edeceğiz ve bu anlamda sürekli gelişim içinde olacağız.

Ciro performansı Türkiye e-ticaret penetrasyon ortalamasının üzerinde

Sarıyer Market – Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Korkmaz

2008 yılından kurulan “Sanal Market” uygulamamız ile bugün 30 binden fazla kayıtlı kullanıcıya hizmet sağlıyoruz. Uygulama 6 mağaza üzerinden hizmet vermekte olup, 2 yönetici, 24 ürün toplayıcı ve 15 dağıtıcı araç ile Türkiye e-ticaret penetrasyon ortalamasının üzerinde sağladığı ciro performansı, gelecekte perakende sektörüne yön verecek e-ticaret sistemlerimize yatırım yapma şansı tanıyor. 2015 yılı itibari ile yaptığımız yatırımlar sonucunda sanal market uygulamamız web, cep, tablet platformları ile omni channela geçmiş durumdayız. Bu vesile ile kullanıcılarımız her platformda olmamızdan dolayı mutluluklarını ifade etmekte. Şu anda teknoloji çözüm ortaklarımız ile yapay zeka uygulamaları üzerinde çalışmaktayız. Kullanıcıların ihtiyaçlarını spesifik ve kişiselleştirilmiş ürün önerimi ile İstanbul’da keşmekeş trafikten ve yoğunluktan kaynaklanan zaman kaybını azaltmayı hedefliyoruz. Sipariş sıklığı, sıklıkla satın aldığı, aynı ürünü sipariş verme sıklığı ile dolabında ya da evinde bitmek üzere olan / biten ürünü kendisine gösterip satın alma kararlarını hızlandırarak memnuniyet yaratacağımızı düşünüyoruz. Yerel olarak siparişleri 1 saat içinde kendi araçlarımız ile teslim ederken, aynı zamanda tüm Türkiye’ye ürün gönderdiğimiz pazaryerlerinde varlığımızı sürdürerek, global pazaryerlerinde yerimizi almaya hazırlanıyoruz.

Tüketici gıdaya çok rahat ulaşabildiği için e-ticaret yavaş ilerliyor

Show Market – Genel Koordinatörü Bayram Taş

Dünya günümüzde artık her geçen gün daha fazla dijital hale geliyor. Perakende ve gıda sektöründe bir yavaşlama gözlense dahi birçok sektörde e-ticaret normal ticaretin önüne geçti. Özellikle kitap ticareti mesela online tarafta çok daha aktif şekilde kullanılıyor. Bizim sektörde e-ticaretin yavaş ilerlemesiyse bence insanların gıdaya çok rahat ulaşabilmesinden kaynaklı. Çünkü bir sürü alışveriş noktası var ve insanlar gıdaya çok kolay ulaşabiliyor. Ama bu şu demek değildir; gıda sektörü e-ticarette gelişmeyecektir. Mesela bebek bezi ve bebek maması kategorileri diğer kategorilerin oldukça önünde seyrediyor online kanalda. Bu süreçlerden ve dünyada gelişen e-ticaret hacminden dolayı biz de online kanala yatırım kararı aldık. 2018 başından başlayarak yaklaşık 8-9 aylık bir hazırlık süreci yaşadık. İlk örneğimizi Fatih bölgesi, Silivrikapı mağazamızda başlattık. Şu anda Silivrikapı mağazamızla Zeytinburnu ve Fatih ilçelerine hizmet verebiliyoruz.

“Gelecek planlarımız arasında, sitede online müşterilerimize özel avantajlar sunmak var”

Üçler Süpermarket – Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Burcu Okumuş

“Üçler Online” alışveriş sitemiz, Ekim ayı itibariyle müşterilerimize hizmet vermeye başladı. Önceden bu hizmeti aracı bir firma ile yürütüyorduk. Bu sebeple aslında mağazalarımız sisteme aşinaydı ama kendi altyapımızda çalışan bir sistem ile müşterilerimize hizmet vermek her zaman hedefimizdi. 2017 yılında başlayan hazırlıklarımız, Ekim ayı itibariyle son buldu ve “Üçler Online” adı altında müşterilerimize online alışveriş hizmeti vermeye başladık. Kendi altyapımız üzerinde hizmet vermeye başlayan Üçler Online ile müşterilerimize rahat, hızlı ve güvenilir alışveriş olanağı sunuyoruz. 3 Avrupa Yakası, 3 Anadolu Yakası mağazalarımızdan sevkiyatı yapılmak üzere, geniş bir bölgeye sipariş teslimi gerçekleştirebiliyoruz. Müşterilerimiz, mağazalarımızda bulunan hemen hemen her ürünü aynı kalite ve fiyatta, istediği gün ve saat diliminde sipariş verebiliyor. Hiçbir teslimat ücreti almadan, siparişlerini titizlikle ve özenle hazırlayıp, zamanında kendilerine ulaştırıyoruz. Online alışveriş hizmetindeki en önemli nokta da zaten bu. Müşterilerimize güvenli, rahat ve hızlı alışveriş imkânı vaat ediyoruz. Tüm bunları, Üçler hizmet kalitesiyle yaparak devamlılığını sağlıyoruz. Gelecek planlarımız arasında, sitede online müşterilerimize özel avantajlar sunmak var. Belirli zaman dilimlerinde, belirli ürünlerde uygulayacağımız online kanala özel fiyatlı ürünlerle ve kampanyalarla müşterilerimize hesaplı ve keyifli alışveriş imkânı sunmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte gelecek planlarımız arasında tabii ki hizmet ağımızı daha da genişleterek, daha çok müşteriye hizmet vermek var. Müşterilerimize kolay, hızlı, pratik ve güvenilir bir alışveriş platformu sunarak, karşılığında onların memnuniyetlerini görmek tüm çabalarımıza değdiğinin bir göstergesi olacağını düşünüyoruz. En önemli hedefimiz; müşterilerimize sunduğumuz bu hizmetin ve kalitenin devamlılığını sağlamak.

Online alışveriş müşterisine özel promosyon modülü var

Yunus Marketler Zinciri – Genel Müdür Fatih Ayhan

Yunus Market olarak 1995 yılından beri perakende sektöründe hizmet veren bir firmayız. 2018 yılı itibariyle Ankara başta olmak üzere Türkiye çapında 12 ilde 115 şube ile hizmet veriyoruz. Perakende de deneyimli bir firma olmanın avantajlarını yaşıyor ve müşteri beklentilerini, teknolojiyi, piyasanın nabzını yakından takip ediyoruz. 2016 yılında da bu analizlerimizin sonucu olarak fiziki mağazalarımıza ek online satış kanalımız olan Yunus Online’ı “Ankara’nın Online Marketi” sloganıyla Ankaralı müşterilerimizin hizmetine açtık. Böylece online satış yapan Ankara’nın ilk yerel marketi olduk. Projenin pilot bölge uygulaması dahil 1 yıllık bir ön hazırlık süreci oldu, tüm aşamaları titizlikle yürüttük. İşin içine girdikçe lojistiğinden personeline, mobil uygulamasından entegrasyonuna aslında işin ne kadar komplike olduğunu daha net görüyorsunuz. Biz de bu yüzden web ve mobil uygulamasının alt yapısına ve mevcut sistemle entegrasyonuna harcadığımız süre kadar, online personelin eğitimine, depolama ve lojistik süreçlerine de uzun bir zaman ayırdık. 2018 yılının başında müşterilerimizin beklentilerini daha iyi karşılamak için mobil uygulamamızı ve web sitemizi yeniledik. Teknoloji sürekli gelişiyor, müşteri beklentileri değişiyor ve siz müşterilerinize en uygun kullanıcı deneyimini yaşatmak zorundasınız. Şu an sitemiz aynı gün içinde müşterilerimizin belirlemiş olduğu saat diliminde eve teslimat hizmeti vermektedir. Tüketiciler, ödemelerini online olarak yapabilecekleri gibi kapıda nakit ve kredi kartıyla da yapabilmekte. Hızlı sipariş, online ürün ekleme ve sipariş iptali gibi özelliklerin yanı sıra Yunus Online’da diğer e-ticaret platformlarından farklı olarak gelişmiş bir promosyon modülü ve CRM altyapısı da mevcut. Böylece müşterilerimizi daha iyi analiz edip kişiye özel promosyonlar yapma imkanımız bulunuyor. Ancak ne kadar teknolojik yatırım yaparsanız yapın işe son noktayı koyan hizmet kaliteniz oluyor. Bu anlamda da ürünlerin titizlikle seçilmesi ve güler yüzlü personellerce tam zamanında müşteriye teslim edilmesi çok önemli. Bu konuda taviz vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakın gelecekte bulunduğumuz diğer illerde de bu hizmeti vermek için çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra “Türkiye’nin Online Marketi” sloganıyla tüm Türkiye’ye hizmet vermek için çalışmalarımıza devam edeceğiz…

 

Fiyat/performans odağının en kaliteli hali: PL ürünler!
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.