HABERLER

‘‘Her 3 ihracatçımızdan 2’si risk altında”

Ahmet Eviz
Ekim 12, 2018
18
45
Kaydet ve Sonra Oku

Son günlerde sıkça gündeme gelen ve ekonomiyi canlandırma politikası olarak düşünülen ihracat süreçlerinde şirketlerin ne yapması gerektiğini Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut anlattı

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Türk şirketlerinin yapacakları ilk işin, toplu iğne bile göndermeden önce markalarını tescil ettirmeleri gerektiğini söyledi.

Genellikle karşılaşılan sorunların başında, ihracatçı firma yurt dışında katıldığı fuarda veya seyahat sonrasında ticari ilişkiler kurmak için bir distribütör firma ile anlaşma yaptığını, o distribütörün de markayı kendi adına tescil ettirdiğini belirten Akbulut: “Şirketler firmayı kuruyor, pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirirken markaya yatırım yapmaya başlıyor, yurt dışından siparişler alıyor ve üretime başlıyor. Fakat markasını ihracat yaptığı ülkede tescil ettirmiyor. Tam bu noktada çoğunlukla karşılaştığımız durumlarda olduğu gibi distribütör firma bir süre sonra markayı o ülkede kendi adına tescil ettiriyor ve ihracatçımızın o marka ile ihracat yapmasını engelliyor. Yurt dışında bu ve benzeri örnekler sıralanıyor.” dedi.

Yurtdışında marka başvurusu yapmak çok kolay

2013 yılında Gümrük Bakanlığı ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında imzalanan protokole göre firmalar, ihracat beyannamesi doldururken marka tescil bilgilerini paylaşmaya başladıklarını belirten Akbulut: “Bu bilgiler gümrük idarelerine aktarılarak bu sayede firma ve markaların ne kadar ihracat yaptığını net bir şekilde izlenebilirliği sağlandı. Özellikle yurt dışında birçok ülkenin uyguladığı gümrük kontrollerinde taklit marka ile ihracatın tespiti kolaylaşmaya başladı. Bu nedenle firmalara hem Türkiye’de hem de yurt dışında tescil yapmaları gerektiğini öneriyoruz. Madrid Sistemi dünyada en etkin ve yaygın biçimde kullanılan uluslararası tescil sistemi konumundadır. Dünya ticaret hacminin yüzde 80’inden fazlasına sahip olan üye ülkelere her geçen yıl yenisi ekleniyor. Tek bir başvuru ile birden fazla ülkede tescil alınabilmeye olanak sağlayan sistem ile AB ve OAPI (Afrika Fikri Haklar Organizasyonu) gibi topluluklarını kapsamakta. Böylece tek bir başvuruyla çok daha kolay bir şekilde ve zahmetsizce birçok ülkede tescil işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.” şeklinde konuştu.

67 bin ihracatçının sadece 25 bin adedi tescilli marka

Türkiye’de bu sistem aracılığı ile tescil almış yaklaşık 15 bin civarında marka bulunduğu bilgisini veren Akbulut: “Bu sayıya Madrid Sistemi dışında kalan ülkelere yapılan başvuruları da eklediğimizde 25 bin adet tescilli marka var demektir. 67 bin ihracatçımızı düşündüğümüzde bu sayı oldukça az ve endişe verici bir durum. Diğer bir deyişle her 3 ihracatçımızdan 2’si tescilsiz marka ile ihracat yapmaktan dolayı bahsettiğimiz riskler altında. Madrid Sistemi ile üye ülkelere ihracat yapan firmalar, markalarını en uygun maliyetle tescil ettirme olanağına kavuştular. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in tescil konusunda vermiş olduğu desteklerle bu maliyetlerinde yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını göz önünde bulundurduğumuzda marka sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamakta. Bu nedenle ihracatçıların yapacağı ilk şey ihracat yapacakları ülkelere toplu iğne bile göndermeden önce markalarını tescil ettirmeleridir.” ifadelerini kullandı.

“Dünyada en çok marka başvurusu yapan ilk 10 ülke arasındayız”

Son dönemlerde Türkiye’nin marka başvurularında en aktif ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Cumhur Akbulut: “2011 yılından bu yana yılda ortalama 100 binin üzerinde marka başvuruyla Avrupa’nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi Türkiye olmuştur. Öte yandan, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilat tarafından her yıl yayımlanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu’na göre Türkiye 2015 yılında marka başvurularında dünyada 7’nci sırada yer almaktadır.” dedi.

Üretim ve perakende satış noktalarında ÜÇGE’li çözümler…
Organize perakende geliştiğinde gıda güvenliği de gelişir!
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.