RÖPORTAJLAR

Koruma Temizlik PL pazarıyla birlikte büyüyor

Ahmet Eviz
Ekim 12, 2018
130
45
Kaydet ve Sonra Oku

Koruma Temizlik, ürünlerini bugün ünlü Alman discount market zinciri Aldi’nin raflarında dahi görebileceğiniz yüzde 100 yerli bir sanayi kuruluşu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi içinde olması bir yana, hem ihracatını hem de özel markalı ürünler pazarındaki yerini genişletmeyi kendine hedef belirlemiş durumda Koruma Temizlik. Tüketicilerin beklentilerinin her gün daha da farklılaşıp büyüdüğü bir pazarda, birçok yeniliğe imza atan şirketin Satış Müdürü Sinan İnan, Market dergisi aracılığıyla sektörün dününü ve bugününü, içinde sıkça bulundukları PL pazarını ve şirketin hedeflerini anlattı

Röportaj: Deniz Demir
 

1963 yılında girdiğiniz temizlik ürünleri pazarında, bugün birçok markanız ve üretim tesislerinizle hizmet veriyorsunuz. Sektörün geçmişini ve bugününü büyüklük olarak nasıl kıyaslarsınız?

Bildiğiniz üzere Cumhuriyet’in ilk yılları, iğneden ipliğe kadar her şeyin ithal edildiği, üretim adına hiçbir şeyin yapılamadığı bir dönemdi. 19’uncu yy’dan itibaren Avrupa ve Amerika’da gelişen kimya sanayi ve teknolojileri, ülkemizde de Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren kurulmaya başladı. Cumhuriyet’ten önce de özel sektörde temizlik malzemeleri üretimi elbette hiç yok değildi. Lakin özellikle sabun üretiminde ana hammadde olarak kullanılan sudkostik yine ithal ediliyordu. 1940’lı yılların ortalarına doğru, İzmit’te kurulan kağıt sanayi ile beraber, kağıt ve selüloz üretimiyle birlikte bunlar için gerekli sıvı klor ve sudkostik üretimi de başladı. İşte bu çalışmalar, ülkemizdeki sabun sanayinin gelişmesine katkıda bulunduğu gibi, Türk halkının da çamaşır suyu ile tanışmasına vesile olmuştur. Sizin de sorunuzda dile getirdiğiniz gibi, 1963 yılında ise, İzmit’te Tarım Koruma Alkali tesisleri kurulmuş ve bu alandaki ihtiyaç yerli üretimle karşılanmaya başlamıştır. O günden bugüne de tesislerimiz her geçen yıllarda kapasitesini artırarak, bugün ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir. 1963 yılında, üretilen ilk çamaşır suyu markası ise “HYPO”’dur. Uzun yıllar, yurdumuzun birçok bölgesinde “HYPO” markası, çamaşır suyuna adını vermiştir. Bugün ise hala özellikle Çukurova bölgesinde, “HYPO” markası çamaşır suyunun cins ismi olmaya devam etmektedir. Sektörde, bugün banyo sabunu olarak kullandığımız sabunların, geçmişte çamaşır sabunu olarak da kullanıldığı bir dönemden; mutfak, banyo, tuvalet, çamaşır vs. için her birine ayrı ayrı ürünlerin kullanıldığı bir döneme geldik. Tüketicilerin beklenti ve eğilimleri ile büyüyen pazarda, bizim de önceliğimiz “faydalı ve farklı, yararlı ve çekici ürünler” geliştirmek oldu.

2016 yılında “Miss” markası dahil olmak üzere birçok inovatif ürün piyasaya sürdünüz. 2016 yılının Koruma Temizlik için önemli bir yıl olduğunu söyleyebilir misiniz?

Koruma Temizlik AŞ olarak, bizim için her yılın ayrı bir önemi olmuştur. Koruma Şirketler Grubu, 1994 senesinde Yönetim Kurulu Başkanımız Vefa İbrahim Aracı tarafından satın alınmış ve bu yıllardan sonra tesislerimiz sürekli modernize edilmiştir. Bu süreçte 2006 senesinde Kırıkhan-Hatay’da 2’nci fabrikamız açılmıştır. Genel Müdür’ümüz İmer Özer’in de işin başına geçmesi ile birlikte, kapasite artırma çalışmaları daha da hız kazanmış ve Eylül 2011’de Denizli’deki 3’üncü fabrikamız faaliyete geçmiştir ve bu 3 tesisimizde yatırımlarımız hala devam etmektedir. Ülkemizden kazanılanı bu ülkeye daha fazlasıyla kazandırarak; yüzde 100 yerli bir sanayi kuruluşu olmamızın hakkını vermeye gayret ediyoruz. 2015 yılında İnovalig Organizasyonu’nda İnovasyon Yaşam Döngüsü’nde 2’ncilik ödülü aldık. Yine 2015 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasında yer aldık. Yapılan bu yatırımlar ve kapasite artırımları ile birlikte, deterjan kategorisine farklılık ve büyüme katacak ürünler geliştirdik. 2016 yılında ise yaptığımız pazarlama faaliyetleri ile “Miss” markamız lokomotif oldu. “Miss” markalı arap sabunumuz ile pazarda lider konuma geldik. 2016’da bir önceki seneye göre ciroda yüzde 15, tonajda ise yüzde 12 büyüme kaydettik. 2018 yılında pazarlama faaliyetlerimizi daha da artırarak, yıl ortasında Miss Sıvı Arap Sabunu ve Miss Pompalı Bulaşık Deterjanı ile TV reklam kampanyaları başlattık.

Toplam cironuzun yüzde kaçını ihracat oluşturuyor? Kaç ülkeye, hangi ürünlerinizle ulaşıyorsunuz?

Ciromuzun yüzde 20’sini ihracattan gerçekleştiriyoruz. 35’e yakın ülkeye ihracatımız var; bunların çoğunluğu Avrupa Birliği ülkeleri. Avrupa’da özel markalı ürünlerimizi ihraç ettiğimiz market zincirleri de mevcut. Örneğin bunlardan biri Avustralya’da bulunan discount market zinciri Aldi.. Stratejimiz gereği belli standartların altında ve kalitede ürün yapmıyoruz. Bu da bizim Avrupa pazarındaki işimizi büyütmemize ve kendimizi geliştirmemize ciddi katkı sağlıyor. Ürün grupları olarak, asli işimiz olan çamaşır suyu ve ultra çamaşır suyu ile ihracat müşterilerimize ulaşıyoruz. Bununla birlikte HYPER ACTİVE markalı spreyli ürünlerimiz ve Miss markalı pompalı sıvı bulaşık deterjanımız da çok kabul gören ve beğenilen ürünler arasında.

Private label sektöründen bahsedecek olursak; Türkiye’de bu sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde özel markalı ürünler sektörü her yıl büyüme kaydediyor fakat AB’deki PL ortalamasının altındayız. 2017 yılı ilk çeyrekte Nielsen verilerinde Türkiye’deki özel markalı ürünler pazarı yüzde 16 civarında. Bu oran AB’de ise yüzde 45. Türkiye’de özel markalı ürünler sektöründe büyüme potansiyeli daha da var demektir ki bizim de hedeflerimizden biri büyüyen bu pazarda daha da büyümek.

Üretiminiz ve satışlarınızda özel markalı ürünleriniz nasıl bir yer tutuyor?

Özel markalı ürünlerimizin ciromuzdaki payı yüzde 30 civarında. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi, büyüyen pazarla birlikte biz de büyümeye devam edeceğiz. Bu sektörü işini çok önemsiyoruz. Bundan dolayıdır ki genel müdürümüz İmer Özer, 4 yıldır Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) Başkanlığı’nı başarıyla yürütmektedir.

Son olarak, Koruma Temizlik olarak gelecekteki odak noktalarınız ne olacak?

Odak noktalarımızdan en önemlisi müşterilerimiz ve tüketicilere “faydalı ve farklı, yararlı ve çekici ürünler” sunmak. Bu yönde sürekli çalışıyoruz. Miss markalı ürünlerimize bu konuda müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. 2018 yılında Miss Sirke Özlü Kireç Giderici ürünümüzü piyasaya sunduk. Ürünümüz kezzap içermeyen, sirke özlü bir kireç giderici olduğu için dünyada ve Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Ürünümüzün reklam filmi çekildi ve hazır. Yoğun bir şekilde pazarlama faaliyetlerimiz sürüyor. Bu konudaki süreci pazarlama müdürümüz Cem Sözer bizzat yönetiyor. Bunun yanında, ihracatı çok önemsiyoruz. Bu yılın ortalarında ABD’ye yoğunlaştık ve ihracatımıza başladık, devam siparişlerimiz gelmeye başladı. Yine genel müdürümüz İmer Özer, bu yıl İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini üstlendi. Perakende kanalında iş birlikteliklerimizi büyütme adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öncelikli amacımız, deterjan kategorisinde inovatif ürünler geliştirerek kategoriyi büyütmek. Son olarak şunu söylemek isterim ki; 3 farklı lokasyonda üretim yapan, yüzde 100 yerli bir sanayi kuruluşu olarak, ülkemiz sanayisine ve perakende sektörüne hizmet etmek ve daha da büyümek için üzerimize düşenleri fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz.

Özel markalı ürünler sosyal sorumluluk bilincini kamçılıyor
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.