Gonca Telli Yamamoto

Küçük oyuncular büyük oyuncuya karşı

Ahmet Eviz
Ekim 8, 2018
124
45
Kaydet ve Sonra Oku

2018 Eylül ayında Amazon Türkiye’nin açılışı Türk perakende sektörüne farklı bir tür ve yeni bir dinamizm kazandırmıştır. Bilhassa bu dönemde e-ticaret sektöründeki pek çok firmanın büyük ve küresel rekabetçi bir firma ile etkileşimlerini gözlemleyeceğiz. Perakendecilerin kendilerini etkileyecek durumlarla karşılaşmasının getirdiği değişimi ve uygulamaları da zaman içersinde deneyimleyeceğiz. En az e-ticaret firmaları kadar, e-ticarete başlangıç yapan perakende mağazacılar ve diğer perakendeciler de bu rekabetten etkileneceklerdir. Zaten bu tarz bir rekabete “haberler gelmeye başlar başlamaz” hazırlanmak gerekmekteydi. Ancak günlük iş rutininden arınıp da buna hazırlık yapan kurumların yanında hemen tehditle karşılaşıp sıkıntı yaşayan kurumlar da olacaktır.

Genelde perakende mağaza tercihini etkileyen faktörleri mağazaların temizliği, ürün kalitesi ve markası, hızlı ve kolay alışveriş imkânı gibi faktörler olarak değerlendirmek mümkündür. Bunun yanında satış gücü perakende sektörü için önemli bir unsurdur. Buna göre uygun satış elemanlarının satış temsilcilerinin bulunması ve yetiştirilmesi de önemli ve gereklidir. Ürün seçimlerinde de müşteriye uygun ve kaliteli ürünlerin raflarda yer alması perakendecinin satın alma tarafında güçlü ve deneyimli kişilerle çalışması, firmaların kendi nakit alım gücü, kredibilitesi, diğer firmalarla olan iş birliği ve anlaşmaları gibi unsurlardan kaynaklanmaktadır. Diğer temizlik ve hız kolay alışveriş gibi faktörler ise operasyonel çalışmalardır. Yeni oyuncularla gerçekleşen değişimlerle de farklı operasyonel süreçler devreye girmektedir.

Örneğin perakendecilerin e-ticarete yöneldiği durumlarda raf düzeninden çevrimiçi (online) sepet düzeni ile çalışmaya geçilir. Yani, yeni bir teknolojiyle karşılaşılır. Her ne kadar perakendeciler barkod, kasa yazılımları, stok takibi, taksit takibi gibi konuları içeren yazılımlarla gün geçtikçe daha fazla aşina olsalar da, e-ticaret arka planda başka şekilde işleyen farklı süreçleri getirmektedir. Günlük, hatta anlık güncelleştirmeler uygun şekilde yapılan kampanya haberdarlığı gibi konulara daha fazla önem vermek gerekecektir. Ambalaj ve depolama da hız ve etkinlik değerlendirilmesi gereken diğer noktalardır. Ayrıca ürünlerin kalitesinin yanında kullanılan görsellerin kalitesi de yine ele alınması gereken konular arasındadır.

Bireyler ya da müşteriler, ürünleri ve markaları satın almada kalite, güven, uygun fiyat, iyi hizmet gibi noktalardan hareket etmekte iyi ve kaliteli ürünleri satan işletmeleri daha güvenilir olarak değerlendirmektedir. Bunun yanında, e-ticarete yönelme söz konusu olduğu takdirde, sipariş alma, sipariş yönetimi, ödeme, teslimat, tahsilât, faturalama gibi konular otomatikman değişime uğrayacaktır. Burada kullanılan teknoloji, bilginin güvenliği gibi konular da e-ticarete adım atan perakendeciler için değerlendirmeye alınmalıdır.

Bizden ne götürür hesabına bakmak yerine bu tarz uygulamalar ve doğru çalışmalar ile Amazon gibi büyük bir oyuncu ile rekabet bize ne getirir hesabını yapmak gerekmektedir. Gerçekten de artık Amazon gibi büyük ve etkin operasyonel gücü olan firmalarla rekabet etmeyi öğrenmenin zamanı gelmiştir. Yeri gelir gerilla saldırısı, yeri gelir küçük firmalar arasında geliştirilecek işbirlikleri, eldeki insan kaynağının değerlendirilmesiyle edinilecek ve ortaya çıkabilecek fırsatların değerlendirilmesi gibi yaklaşımlar bu gibi firmaların pazara girişiyle perakende daha sistematik ve etkili seçimlere yönlendirebilecektir. Ancak açık ve net olan bir konu herhangi bir şekilde kendini geliştirmeyen ve bu konuyla ilgilenmeyen kurumların kendi sonlarını hazırlaması demektir. Türk girişimcisi genelde kısa vadeli çözümlerle bugünlere gelmekle birlikte artık daha uzun vadeli plan ve programlarla hareket etmesi gerekliliği de bu tarz durumlarla daha da netleşmektedir. Bu yüzden akılcı olup perakendeciler el birliğiyle kendi çözümlerini geliştirmelidir.

Pazarlamanın 4 A’sı
Müşteri yolculuğu
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.