HABERLER

Liderler belli oldu: Migros, BİM, Onur Market

Ahmet Eviz
Eylül 7, 2018
59
45
Kaydet ve Sonra Oku

Tüm Türkiye’deki markalar için fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, satış kanallarının 2018 yılı ilk yarıyılındaki kampanyalarını ele aldı. BrandZone verilerine göre; ulusal markette Migros, indirim markette BİM ve yerel markette Onur Market ilk sırada yer aldı

Tüm basılı ve online fiyat verilerini araştırıp takip eden, en güncel pazar araştırma hizmetleri sunan BrandZone, satış kanallarının 2018 yılı ilk yarıyılındaki performanslarını analiz etti. BrandZone, 1 Ocak-30 Haziran 2018 tarihleri arasında tüm Türkiye’de, hızlı tüketim ürünleri kategorisinde, yayımlanmış insert ve gazete reklamı kampanyalarını inceledi.

Ulusal marketlerde Migros lider

BrandZone verilerine göre; ulusal market kanalında en fazla kampanya düzenleyen market, yüzde 27’lik kampanya oranıyla Migros oldu. Yüzde 18’lik oranla Kipa ikinci; yüzde 14’lük oranla 5M Migros üçüncü; yüzde 13’lük oranla Kipa Süpermarket ve Carrefour dördüncü sıraya yerleşti. Ulusal market kanalında yüzde 56’lık kampanya oranıyla gıda kategorisi en fazla kampanya düzenlenen kategori oldu. Gıdayı, yüzde 14’lük kampanya oranıyla kişisel bakım ve içecek kategorileri izledi.

İndirim marketlerinde BİM zirvede

İndirim marketi kanalında en fazla kampanya düzenleyen market, yüzde 57’lik kampanya oranıyla BİM oldu. Yüzde 38’lik oranla A101 ikinci; yüzde 5’lik oranla ŞOK üçüncü sırada yer aldı. İndirim marketi kanalında yüzde 57’lik kampanya oranıyla gıda kategorisi en fazla kampanya düzenlenen kategori oldu. Gıdayı, yüzde 17’lik oranla kişisel bakım ve yüzde 13’lük oranla içecek kategorileri izledi.

Yerel marketlerde Onur Market ilk sırada

Yerel market kanalında en fazla kampanya düzenleyen market, yüzde 4,5’lik kampanya oranıyla Onur Market oldu. Yüzde 3,2’lik oranla Gürmar ve Sultan Marketim ikinci; yüzde 2,8’lik oranla Muharrem Pehlivanoğlu ve Acem Market üçüncü sırada yer aldı. Yerel market kanalında yüzde 54’lük kampanya oranıyla gıda kategorisi en fazla kampanya düzenlenen kategori oldu. Gıdayı, yüzde 15’lik kampanya oranıyla kişisel bakım, deterjan-temizlik kategorileri izledi.

Yerelde Marmara Bölgesi lider

Yerel market kampanyalarında yüzde 45’lik kampanya oranıyla Marmara Bölgesi ilk sırada yer alırken; yüzde 33’lük oranla Ege Bölgesi ikinci; yüzde 9’luk oranla Akdeniz Bölgesi üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 7’lik oranla Doğu&Güneydoğu Anadolu Bölgesi dördüncü; yüzde 5’lik oranla İç Anadolu Bölgesi beşinci; yüzde 3’lük oranla Karadeniz Bölgesi altıncı sıraya yerleşti.

Toptan marketlerde Metro zirvede

Toptan market kanalında en fazla kampanya düzenleyen market, yüzde 38’lik kampanya oranıyla Metro oldu. Yüzde 33’lük oranla Özbereket Gıda ikinci; yüzde 19’luk oranla Bizim Toptan üçüncü sırada yer aldı. Toptan market kanalında yüzde 49’luk kampanya oranıyla gıda kategorisi en fazla kampanya düzenlenen kategori oldu. Gıdayı, yüzde 18’lik kampanya oranıyla içecek ve yüzde 15’lik kampanya oranıyla deterjan-temizlik kategorileri izledi.

Parfümeride Rossman lider

Parfümeri kanalında en fazla kampanya düzenleyen market, yüzde 26’lık kampanya oranıyla Rossman oldu. Yüzde 23’lük oranla Gratis ikinci; yüzde 20’lik oranla Watsons üçüncü sırada yer aldı. Parfümeri kanalında yüzde 93’lük kampanya oranıyla kişisel bakım kategorisi en fazla kampanya düzenlenen kategori oldu. Kişisel bakım kategorisini, yüzde 3’lük kampanya oranıyla deterjan-temizlik ve yüzde 2’lik kampanya oranıyla bebek bakım ve gıda kategorileri izledi.

Üretim ve perakende satış noktalarında ÜÇGE’li çözümler…
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.