RÖPORTAJLAR

Obase “iş hızında kararlar” ile perakendeye yön veriyor

Ahmet Eviz
Aralık 10, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Artık teknoloji ve perakendenin birlikteliği sektör temsilcilerini bir adım öne çıkaran bir ayrıcalık değil, kaçırılmaması gereken bir tren durumunda. Öyle ki, perakendecileri bir adım öne çıkaran etken bu teknolojiyi tüketicilerin karşısına nasıl sundukları çünkü devir hız ve kolaylık devri. Perakendeciler tam da tüketicinin karşısına çıkmak istedikleri noktada Obase gibi profesyonel bir iş ortağına ihtiyaç duyuyor. Perakendecilere sunduğu ve bazıları ödül almış çözümleriyle stok yönetimi, operasyon hızı, sipariş alımı gibi birçok konuda destek veriyor. Tüm bu çözümleri ve perakendenin gittiği noktayı Obase CEO’su Bülent Dal ile konuştuk

Röportaj: Deniz Demir

Öncelikle, Türkiye’nin perakende sektörüne verdiği yenilikçi hizmetlerle bilinen bir yazılım şirketisiniz. Perakende ve teknolojiyi, özellikle günümüz yenilikçi ve değişen şartlarında aynı potada nasıl eritiyorsunuz? Perakendenin teknolojiye neden ihtiyacı var?

Biz kurulduğumuz 1995 yılından bu yana, perakendeye özel çözümler geliştiren bir bilişim firması olduk. Perakende sektör bilgimizi transfer edebildiğimiz çözümlerle, bu geçen sürede perakendenin teknoloji ile harmanlanan bir dönüşüm ve gelişim yaşamasına katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Perakende, hızlı bir gelişim ve değişim yaşayan önemli bir sektör. Özellikle bugünün teknoloji gücünden yararlanılarak, en büyük katma değerin yaşandığı sektörlerden. Karmaşık operasyonlar, artan müşteri ihtiyaçları, operasyonlarda hız ve optimizasyon ihtiyaçları teknolojiye yapılması gereken yatırımları artırıyor.

Teknolojinin devamlı gelişimi tüketicinin her geçen gün başka başka ihtiyaçlarını doğuruyor. Obase olarak perakendecilerin tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermede en önem vermesi gereken konu nedir sizce?

Günümüz, tüketici odaklı stratejilerin yapılandırıldığı bir dönem. Bu sebeple, tüketici anlaşılmak, kendisi için fark yaratılmasını, hizmetlerde kolaylığı önemsiyor. Bugün perakendeci için fark yaratacak unsur, beklenenin ötesine geçebilmek. Bunun içinde anlık veriye göre hareket edebilen ve geçmiş veriden öğrenen, gelecek operasyonlara ışık tutan sistemler kurmalı ve bu teknolojilere yatırım yapmalı. Bir süredir sıklıkla ifade ettiğimiz “iş hızında kararlar” bu bakış açısıyla oluşturulmaktadır. Perakende operasyonlarının karmaşık, yoğun ve hızlı aksiyon alınması noktasında, kararların da aynı hızda olması önemli. Bu ancak teknoloji sayesinde kurgulanacak karar destek sistemleri ile mümkün.

Gıda perakendesi özeline dönersek, sektöre ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Çalıştığınız markalardan örnekler verebilir misiniz?

Gıda perakendesi özelinde operasyonun değişkenleri, perakendeciyi fazlasıyla zorluyor. Gıdada bulunurluk kritik bir unsur, son kullanma tarihi ve imha oranları gibi KPI’ların kârlılık ve verimliliğe etkisi önemli. Aynı şekilde artan mağaza sayıları, rekabet, saha personellerinin operasyonun hızıyla uyumlu iş yönetimi yapabilmesi gerekli. Bu noktada pek çok perakende markasının operasyonlarının yeni nesil tüketici beklentilerine cevap verecek ve bu beklentiyi yüksek operasyonel verimlilik ile karşılamasını sağlayacak çözümler ve dijital dönüşüm neticesinde oluşan tüm verilerden istifade edecek karar destek sistemleri kuruyoruz. Mobil, bağlantılı sistemler ve sensörler ile bir nevi her yeri ofis gibi kullanabilme lüksü sunuyoruz. 2013 yılında Avrupa Perakende Teknolojileri Ödülü’ne de layık görüldüğümüz “Benim Ofisim” projesi, Migros’la beraber geliştirdiğimiz bir mobil ofis uygulaması oldu. 2017 yılında bir kez daha ödül aldığımız ve Şok Marketler için geliştirdiğimiz “Replenishment Akıllı Stok Yönetimi” çözümümüz, talep tahmini ve stok yönetimini veriden beslenerek gerçekleştiren bir çözüm oldu. İş gücü planlama, markdown optimizasyonu gibi çözümler perakende dünyasının ihtiyaç duyduğu optimizasyon ve iyileştirmeye fayda sağlayan çözümler oldu. Sanal market mağaza operasyonlarının iyileştirilmesi amacıyla geliştirilen Quickpick, tüketicinin hızlı teslimat, eksiksiz ve doğru teslimat beklentisinin henüz mağazada inşaa edilmesi amacıyla geliştirilmiş, aynı zamanda mağaza verimliliğine fayda sağlayan bir çözümdür.

Bu ayki dosya konumuz olan “Sanal Market Uygulamaları” tüketicilerin de en ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biri. Bu konu özelinde arka planda ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Uzun zamandır dillendirdiğimiz “fijital” kavramı perakende için son derece önemli. Dijital kanalların, fiziksel mağazalarla uyumlanmasını ifade ettiğimiz bu kavram, tüketicinin deneyiminin bütünlüğü için önemli. Bugün sanal mağazası olmayan bir perakendeciyi düşünemiyoruz. Çünkü tüketici, ayağına hizmet getiren bir mağaza seçeneği bekliyor. Bu noktada bu hizmeti en iyi ve farklı yapabilen marka öne çıkıyor. Tüketiciye teslimat yapabilme süresi, daha fazla teslim zaman dilimi opsiyonu sunabilmek önemli. Bu opsiyonu tüketici yararına biçimlendirirken perakendeci içinse verimliliğe ve kârlılığa odaklanmak sürdürülebilirlik için önemli. İşte bu noktada sanal mağaza süreçlerinin ön yüz ve arka ofis operasyonlarında detaylıca ele alınması gerekmekte. Obase olarak geliştirdiğimiz “Etailer” e-ticaret çözümümüz, akıllı öneri sistemi ile ön yüz deneyimini ERP ile uyumlu bir şekilde yönetilebilir kılarken, “Quickpick” uygulamamız ile mağaza içi toplama süreçlerini iyileştiriyoruz.

“Ouickpick”, hızlı ve kontrollü sipariş alımı üzerine doğmuş bir uygulamanız. Bu uygulamanın detaylarından bahseder misiniz?

E-ticaret operasyonlarının başarısı için ön yüzde müşteriye sunulan deneyimin önemi kadar, arka ofiste siparişlerin vaktinde ve eksiksiz teslim edilmesini sağlamak da kritik rol oynamaktadır. Quickpick çözümümüz online ortamdan gelen siparişlerin toplanması ve müşteriye teslimatının içerildiği arka ofis süreçlerinin dijitalleşmesi ve iş verimliliğinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Çözüm özellikle mağaza içi toplama süresini verimli kılmak, hızlandırmak ve doğru bir navigasyon ile eksiksiz bir toplama opsiyonu sunuyor. Kontrol Paneli ile siparişlerin durumu ve teslimatın yeri takip edilebiliyor. Quickpick raporları ile toplayıcı ve dağıtıcıların performansları ölçülerek iyileştirme düzeyi gözlemlenebiliyor.

Örnek olarak, “Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi” yapan ve ödüllü çözümünüz Replenishment var. Bu çözüm özelinde perakendeci neye ihtiyaç duyuyor ve siz bu ihtiyacı nasıl çözüyorsunuz?

Perakendeciyi tercih eden müşteriler, satılan ürünleri düzenli ve sürekli bir şekilde raflarda bulmak ister. Bulunurluğu sağlayabilmek için stoğu artırmak en bilinen yöntemdir. Fakat önemli olan bulunurluğu artırırken stok yükünü (şirketin stoğa bağladığı parasal değer) düşürmektir. Veriye Dayalı Akıllı Stok Yönetimi Çözümü; stok yükünü düşürüp bulunurlukları artırarak nakit akış artışı, imhaların düşürülmesi, tazelik sağlayarak ciro artışını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nitelikte çözümler arka tarafta iş süreçlerini ve perakendecinin KPI’larını iyileştirirken, ön yüzde tüketicinin perakendeci ile olan istikrarlı ilişkisini güçlendirerek, memnuniyet seviyelerini artırıyor.

Son olarak, e-ticaret alanına hiç girmemiş veya kendini bu alanda geliştirmek isteyen perakendecilere ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Perakendeci için e-ticaret mağazası bağımsız bir kanal olmamalı. Başlı başına bir mağaza gibi düşünülmeli ve yapılandırılmalıdır. Ön yüz tasarımının mağaza görünümüyle uyumlu olması gerekirken, ürün yönetimi, ödeme sistemleri vb. operasyonlarının ERP ile entegre, esnek, özelleştirilebilir kabiliyette olması önemli. E-ticarete özgü arka ofis uygulamalarının optimize edilmesi ve tüketiciye bütünleşik bir deneyim sunulması amaçlanmalıdır. Bu yapının fiziksel mağaza ile bağlantılı kurgulanması sağlanarak; ürün teslim, iade, değişim opsiyonlarının entegre edilmesi, stok takibinin fiziksel ve dijital mağaza entegrasyonu ile yapılması ve omnichannel stratejiler düşünülerek oluşturulması gerekmektedir. Özellikle gıda perakendesinde çoğunlukla fiziksel mağazalardan veya fiziksel mağazaya hizmet eden depolardan ürün tedarik edildiği göz önünde bulunulursa, ortak ürün ve müşteri verisi üzerinden çalışmak ve fiziksel mağazalar ile ilgili anlığa yakın satış ve stok verisine sahip olmak operasyonu başarılı götürmekte önem arz etmektedir. Stok yönetimi ve kampanya yönetimi süreçlerinin merkezi olması operasyonel verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

Adım adım yaratılan bir marka: Peyman
Özel markalı ürünler sosyal sorumluluk bilincini kamçılıyor
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.