ARAŞTIRMA

Online ve modern perakende yükselişini sürdürüyor

Ahmet Eviz
Aralık 11, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen’in son araştırmaları tüketici davranışları ve tercih ettikleri ürünlerin değişimleriyle ilgili son derece çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırma sonucuna göre perakendeciler, online alışverişte bambaşka bir tüketici profiliyle karşı karşıya…

Nielsen’in gerçekleştirdiği son araştırmanın sonucuna göre, Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı’nda (HTÜ) modern kanal son 10 yılda 3 katın üzerinde bir mağaza sayısı artışı kaydetti. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı (FMCG), 2018 yılının ilk 8 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında bir ciro büyümesi kaydetti. Bu büyümenin yüzde 14’lük kısmı fiyat değişiminden, yüzde 3’lük kısmı ise hacim büyümesinden kaynaklandı. Her ne kadar perakende sektörü fiyat baskısı altında olsa da önemli bir organik büyüme kaydetti. 2018 yılının ilk 8 ayında ciro ve hacim bakımından en çok büyüyen ilk 5 kategori enerji içecekleri, kuru meyve, hazır puding, deodorant ve ayran kategorileri oldu.

Modern perakende için fırsat var

Araştırmada, büyümede başı çeken kanalların parfümeriler ile indirim marketlerinin de dahil olduğu 400 metrekare altı süpermarket kanalı olduğu vurgulandı. Son dönemde gündemde olan gıda fiyat artışlarına da değinilen araştırmada fiyatların tüketicide yansıma bulduğu sonucu ortaya çıktı. Bu yansımada tüketiciler, yükselen fiyatlar karşısında, sadece ihtiyacı olan ürünleri almaya çalışıyor, düşük fiyat için daha büyük paket almaya başlıyor ve indirim zamanı alışveriş yapıyor.

Mağaza içi aktivasyon bazı kategorilerde çok etkili

Perakende sektöründeki büyüme bakımından başı çeken formatın küçük süpermarketler olduğu da araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından biri.. Bunun yanında, perakende kategori yönetimi anlayışı da bir dönüşüm sürecinden geçiyor ve odağına alışverişçiyi alıyor. Tüketici odaklı bir kategori yönetiminin en önemli bileşenlerinden birinin mağaza içi aktivasyon olduğunun da belirtildiği araştırmada, mağaza içi aktivasyon belirli kategorilerde ziyaret öncesi iletişime göre çok daha etkili.. Bu kategoriler arasında “atıştırmalıklar”ın yanı sıra özellikle yüz bakım, tıraş köpüğü, duş jeli, saç boyası gibi kişisel bakım kategorileri de öne çıkıyor.

Türk alışverişçisi online ve mobilde dünya ortalamasının üzerinde

Araştırmaya göre, Türk alışverişçisi global ortalamanın çok üzerinde bir online ve mobil profile sahip: Global nüfusun internet kullanım oranı yüzde 53 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 67. Yine aktif sosyal medya kullanımı dünya ortalamasında yüzde 42 iken, Türkiye’de yüzde 63. Aynı şekilde, Türkiye mobilde de dünya ortalamasının üzerinde bir ortalamaya sahip. Cep telefonu kullanıcısı oranı dünya genelinde yüzde 68 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 90. Bunun sonucu olarak, cepten aktif sosyal medya kullanımı oranı (yüzde 54), dünya ortalamasına (yüzde 39) göre oldukça farklılaşıyor. Kullanıcı sayısı olarak bakıldığında, Türkiye’deki sosyal medya penetrasyonunun global ortalamadan daha yüksek olduğu da görülüyor. Nitekim, ana sosyal medya platformlarındaki kullanıcı sayısı sıralaması dünya nüfus sıralamasındaki yerin çok üzerinde. Yalnızca kullanıcı sayısı değil, aynı zamanda sosyal medyada geçirilen ortalama süre de oldukça yüksek. Türk tüketicisi sosyal medyada, ABD ve Çin’le kıyaslandığında yaklaşık yüzde 50 daha fazla zaman geçiriyor. Dolayısıyla Türkiye, dijital dönüşümü çok daha kapsamlı biçimde yaşamaya aday bir ülke olarak değerlendiriliyor.

Online ile birlikte karşımıza yeni bir alışverişçi profili çıkıyor

Araştırmanın sonucuna göre, tüm bu veriler karşımızda yeni bir alışverişçi profili olduğunu ortaya koyuyor. Bu profil, bilinen geleneksel alışverişçiyle temelde aynı motivasyonlarla hareket eden, ancak daha güçlü bir konumda olan bir alışverişçi modeli. Bu yeni alışverişçi modeli, fırsat ve yeniliklerden anında haberdar olma, ürün ve hizmetler hakkında başka kullanıcıların yorumlarına ulaşabilme şansına sahip. Anında fiyat karşılaştırması yapabiliyor, mağazaya gitmeden stoklardan haberdar olabiliyorlar.

Endüstri 4.0 perakendeye şekil veriyor

Araştırmada ayrıca, Endüstri 4.0’ın getirdiği yeni teknolojilerin hem üretici hem de perakendeci boyutuyla tüm perakendeye şekil vermekte olduğu ve perakende analitiği çalışmalarının her geçen gün hız ve önem kazandığı belirtildi. Perakendenin gelecek projeksiyonlarına bakıldığında, gıda perakendesinde 2 kanalın öne çıkması bekleniyor: E-ticaret ve modern kanal.. Global ölçekte toplam perakendenin yüzde 9’unu yapmakta olan e-ticaretin, 2020’de bu ağırlığını yüzde 12’ye çıkaracağı öngörülüyor. Hızlı tüketim ürünlerinin de içinde yer aldığı Türkiye perakende pazarında e-ticaret payı ise global ortalamanın altında. E-ticaret açısından Türkiye, ekonomik olarak da paralellikler gösterdiği Rusya ve Brezilya ile benzer bir yapıya sahip. TÜBİSAD verilerine göre 2017 yılında Türkiye’de online perakendenin toplam perakende içindeki payı yüzde 4,1 olarak gerçekleşti. Öte yandan bu alanda Çin, ABD ve İngiltere başı çekiyor. Online alışverişe konu olan hızlı tüketim ürünleri kategorilerine bakıldığında ise, mevcut durumda daha çok gıda dışı kategorilerin online olarak alışverişe konu olduğu görülüyor. Bebek bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve evcil hayvan ürünlerinin online kanalda ön plana çıkması bekleniyor. Üstelik bu, sadece Türkiye’ye özgü bir durum da değil. Online alışverişin ciddi bir paya ulaştığı Güney Kore’ye bakılacak olursa bebek bakım ürünleri, deterjan gibi kategorilerin revaçta olduğu görülüyor. ABD’de de yine bebek ürünleri, evcil hayvan ürünleri, sporcu beslenme takviyeleri gibi kategorilerin ilk sıralarda yer aldığı göze çarpıyor. Hem global alışverişçi hem de Türk alışverişçisi için gıda kategorilerinde ilk seçenek online kanal değil. Özellikle taze gıdada, mağaza içinde yaşanan deneyim, önemini korumaya devam ediyor.

İLGİLİ MAKALELER

GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.