RÖPORTAJLAR

Özel markalı ürünler sosyal sorumluluk bilincini kamçılıyor

Ahmet Eviz
Ekim 12, 2018
52
45
Kaydet ve Sonra Oku

Bundan 14 yıl önce bir aile şirketi olarak yola çıkan Bileşim Kimya, bugün dünyada 60 ülkeye ihracat, Türkiye’de ise perakende sektörünün önemli oyuncularına kendi markalarının üretimini yapan bir şirket. Özel markalı ürünler pazarının Türkiye’deki gelişimiyle birlikte çalışmalarını, bünyesinde kurulan “Private Label Departmanı” ile daha da hızlandırmış durumda. Biz de, Market dergisinin 223’üncü sayısında özel markalı ürünler pazarının Türkiye’deki ve kimya sektöründeki gelişimini Bileşim Kimya Genel Müdürü Sedat Çelik ile konuştuk

Röportaj: Deniz Demir

Öncelikle Bileşim Kimya’nın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Bileşim Kimya, 2004 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. Mekanik temizleme tozu ve sıvı krem ürünleri ile üretime başladı. Kısa dönem içerisinde bu 2 ürün grubunda özel markalı ürün üretimi yaparak pazar lideri oldu. Temizlik sektöründe yaptığımız pazar araştırmaları ve yurt dışı fuarları, almış olduğumuz eğitimler doğrultusunda diğer kişisel bakım ürünlerinde de uluslararası kalite standartlarına göre üretime başladık. Süreç içerisinde elde etmiş olduğumuz bilgi, deneyim ve tecrübe ile kendi markalarımızı da oluşturup 60 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Şu an, Vione markası ile premium sınıf köpük sabun, saç şampuanı, duş jeli, sıvı sabun, deodorant başta olmak üzere kişisel bakım ve kozmetik ürünü; Biotol markası ile premium sınıf sıvı sabun, yüzey temizleyici, sıvı temizleme kremi, çamaşır yumuşatıcı, bulaşık deterjanı, mutfak banyo temizleyici ürünleri gibi temizlik ürünleri üretmekteyiz.

Bileşim Kimya ürün gamı, üretim hacmi ve sektörel büyüklük olarak temizlik ve kişisel bakım sektöründe nasıl bir konumda?

Bileşim Kimya olarak temizlik ve kişisel bakım ürün gruplarında yıllık üretim kapasitemiz 85 bin metre tondur. Bileşim Kimya olarak kendi markalarımızın yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında sıvı temizleme kremi ve mekanik temizleme tozu ürünlerinde Türkiye ile birlikte Orta Doğu, Balkanlar, Orta Asya ve Afrika’da önemli bir üretici konumundayız. Bunun yanında uzun yıllardır birçok markaya kendi markalarımız ile üretim yapıyoruz. Ayrıca Bileşim Kimya olarak, yenilikçi ürünlerimiz ile de pazarda güçlü bir konuma sahibiz. Uluslararası araştırma şirketi Nielsen verilerine göre, Türkiye pazarının köpük sabun grubunda Türkiye’de pazar lideri konumundayız.

“Özel markalı ürünler” son yıllarda her sektörde hızlı bir çıkış yakaladı. Bileşim Kimya özelinde konuşmadan önce Türkiye’deki bu pazarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde özel markalı ürünlerin mevcut durumunu değerlendirmeden önce özel markalı ürünlerin dünyadaki durumuna bakacak olursak yapılan araştırmalar gösteriyor ki; tüketiciler değer bazında toplam harcamalarının yüzde 32‘sini özel markalı ürünlerde yapıyor. En yüksek market markası payına sahip ülke ise yüzde 38’lik bir oranla zenginlikte dünya lideri olan İsviçre. Kısacası, özel markalı ürünler uluslararası markalarla rekabet edebilir konumda olup, bu ürünlere güven gün geçtikçe artmakta ve bunun sonucunda da özel markalı ürünlerin tüm dünyada toplam pazardan aldığı pay da her geçen gün artırmaktadır. Türkiye pazarında ise yüzde 16’lık bir pazar payına sahip olan özel markalı ürünlerin, dünya piyasası ile karşılaştırıldığında gelişime açık olduğu görülmektedir. Özel markalı ürünlerin, yüksek kalite ve uygun fiyat anlayışı ile ülkemizde de her geçen gün toplam pazardan almış olduğu payı artmaktadır. Bu ürünler, uluslararası markaların fiyatlandırma politikalarından farklı olarak fiyatlandırılır. Bu yüzden üreticiler maliyet temelli fiyatlandırma yapmış olduğu için de tüketicilere ve ülke ekonomisine maliyet avantajı sağlar. Son zamanlarda artan maliyet artışlarından sonra özel markalı ürünler ile markalı ürünlerin fiyatlarındaki makasın arttığı görüldüğünden, özel markalı ürünlerin toplam pazardan aldığı payın mevcut artış hızının da üzerinde bir artış oranı ile artacağını düşünüyorum. Özel markalı ürün üreticisi olarak bir bakıma sosyal sorumluluk bilinci ile de uluslararası kalite standartlarına göre üretim yapmakta ve işimizi geliştirmek için her geçen gün artan azmimizle çalışmaktayız.

Bileşim Kimya olarak siz özel markalı ürünlerinizle hangi markalara tedarik sağlıyorsunuz?

Bileşim Kimya olarak sektörel bilgi, deneyim ve tecrübelerimizle birlikte genç dinamik ekibimiz ve gelişmiş üretim parkurumuzla yurt içinde ve yurt dışındaki perakendecilere Vione ve Biotol markalarımızı tedarik ediyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında bulunan organize perakendecilerin özel markalı ürünlerinde tercih ettiği önemli üreticilerdeniz. Yurt dışında Amerika, Almanya, İsveç, Yunanistan, Suudi Arabistan, Romanya gibi birçok ülkede bulunan perakendecilere temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin özel markalı üretimini yapmakla birlikte; uzun yıllardır yurt içinde sıvı sabun, sıvı temizleme kremi, çamaşır yumuşatıcı, silikonlu temizleyici, yağ çöz vb. gibi ürün gruplarında discount marketlerden BİM AŞ’nin “Mr. Bee” markasını, A101’in “Çiçeğim” markalı temizlik ürünleri ve ŞOK Marketler’in “Mintax” temizlik ürünlerinin üretimini yapmaktayız.

Bu ürünleriniz üretiminizin ne kadarını kapsıyor?

Yurt içinde ve yurt dışında temizlik ve kozmetik ürün gruplarında üretmiş olduğumuz özel markalı ürünler toplam satışımızın yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Toplam üretimimizin yüzde 60’ını ise kendi markalarımızla iç ve dış pazara sunmaktayız.

Özel markalı ürünlerinizin ihracat çalışmalarınızda nasıl bir yeri var?

Bileşim Kimya olarak 60 ülkeye temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde ihracat yapmaktayız. İhracat yapmış olduğumuz ülkeler arasında Amerika ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu, Rusya ve Afrika ülkeleri de yer alıyor. Bu ülkelere gerek kendi markalarımızla gerekse yurt dışı müşterilerimizin özel markaları ile ürün tedarik etmekteyiz. Yurt dışı müşterilerimizde özel markalı ürünlere vermiş olduğumuz önem nedeni ile bu ürünler üzerinde uzman olan çalışanlarımızın bulunduğu ihracat departmanımıza bağlı private label departmanımız bulunuyor. Bunun yanında, dünyadaki birçok fuarlara katılarak; Ar-Ge departmanımız ve iş geliştirme departmanımız ile pazar araştırmaları yapıp müşterilerimize ve tüketicilere artı değer katacak yenilikçi ürünler geliştirmekteyiz.

Kimyasal ürünlerin çevre ve canlılar üzerindeki etkileri sıkça tartışılıyor. Bu konuda yürüttüğünüz özel çalışmalarınız var mı?

Kurmuş olduğumuz çevre yönetim sistemimiz ile tüm atıklarımızı yönetirken belirlenen yasal limitlere göre hareket ediyor ve uluslararası belirlenen tüm yasa ve yönetmelikleri dikkatle takip ediyoruz. Karbon ayak izi ve su ayak izlerimizin analizlerini yaparak doğaya vermiş olduğumuz karbondioksiti kontrol altında tutuyoruz. Suyun gelecek nesiller için öneminin farkındalığı ve bilinci içerisinde çalışıyoruz. Bu çalışmaları yönetirken tüm kadromuzu bu bilinçle sürekli olarak eğitmekteyiz.

Obase “iş hızında kararlar” ile perakendeye yön veriyor
Koruma Temizlik PL pazarıyla birlikte büyüyor
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.