Gonca Telli Yamamoto

Pazarlamanın 4 A’sı

Ahmet Eviz
Aralık 10, 2018
0
45
Kaydet ve Sonra Oku

Eğer müşteri gerçekten velinimetimizse ve buna göre bir market olarak nasıl hareket edileceği ve bu müşteriye nasıl davranmak gerektiği konusunda düşünürken Sheth ve Sisodia’nın ‘4 A’ kavramı aklıma geldi. İngilizce baş harfleri A ile başlayan acceptability-uygunluk, affordability-satın alabilirlik, accesibility–kolay bulunabilirlik ve awareness –farkındalık konusunu işleyen bu kitap müşteri, şirket ve topluma değer yaratma başlığını taşıyordu (Sheth & Sisodia, 2012). Aslında sözü geçen kitap, pazarlamada başarı nasıl sağlanır konusunu ele alan bir kitaptı ve bu konuda müşterileri tatmin etmek isteyen firmaların nasıl davranış geliştireceğine yönelik olarak sözü geçen konuları irdelemişti.

Bu konuları bu seferki yazımda kısaca ele almak istiyorum;

*Uygunluk derken fonksiyonel uygunluk ve psikolojik anlamdaki uygunluk olarak değerlendirmek gerekir. Fonksiyonel uygunluk bir elbisenin insanın tam üstüne oturması gibi bir durumdur. Yani satın alma düşüncesi olan ya da alınması planlanan ürünün gerçekten edinilmesi düşünülen hizmetin gerçekten müşteri tarafında işe yarayışı üzerinedir. Psikolojik uygunluk ise ürün nitelikleriyle bireylerin istedikleri niteliklerin birbiriyle uyuşması olarak değerlendirilebilir. O zaman bir marketten alınacak olan bir yumurtanın sağlamlığı beyazlığı veya kabının uygunluğu fonksiyonel uygunluksa, yumurtanın organik olması ya da fiyatındaki ucuzluk psikolojik uygunluk tarafında yer almaktadır. Bu müşteriye uygunluk ve market tarafında ise ürün olarak değerlendirilmektedir.

*Satın alabilirlik denildiğinde ise ürünün fiyatının uygunluğu ve ekonomik karşılanabilirlik durumları ortaya çıkmaktadır. Bir müşteri ürünü satın almak isteyebilir ancak eğer ekonomik anlamda bunu karşılayamayacak bir gelir düzeyine sahipse o ürün yerine yine kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygun fiyatlı ürüne bakacaktır. Örneğin, bütçesine göre pahalı Norveç somonu alamayan müşteri kendi bütçesine daha uygun yerel bir markayı ve farklı bir ürünü tercih edecektir. Yine markette satılan şampuanı ele alacak olursak profesyonel bakım içeren pahalı ya da markalı şampuan yerine daha ucuz ya da miktar olarak daha uzun süre kullanabilecek ambalajı olanı seçecektir. Bu yüzden fiyat ve müşteriye maliyeti konusunun da önemsenmesi gerekir.

*Kolay bulunabilirlik ise sözü geçen ürünlerin rahatça bulunmasıdır. Bu rafta aradığını bulmak ya da aradığı ürünü kolayca bulabilmek anlamına gelir. Bilhassa sakız, sigara gibi ürünlerde bu özellik dikkati çekmektedir. Örneğin piyano, parfüm gibi özellikli bir ürün her yerde kolayca bulunamayabilir. Bu tarz ürünler daha özellikli ürünler içeren müzik mağazaları, parfümeri dükkânları gibi yerlerde bulunur. Marketlerde ise gerek gıda gerekse hızlı tüketim malları ve/veya dağıtımı yoğun olan ürünler gibi ürünlerin kolayca satın alınabilmesi söz konusudur. Bu durum üretici ya da market tarafındaki dağıtımın karşılığıdır.

*Farkındalık ise marka bilinirliği ve ürün bilgisinin içerdiği anlam ve etki üzerinedir. Çünkü annenizin markası, neşe kaynağı, ferahlık, konfor imajları gibi özelliklere dayanır. Burada müşteri hem fonksiyonel tarafta hem de psikolojik tarafta ürünün alımına hazırlık yapmaktadır. Bu da market tarafında tutundurma faaliyetlerini içerirken müşteri tarafında iletişim faaliyetlerini işaret eder.

Bu yüzden pazarlamada 4P, 4C, 4A gibi kavramların aslı; uygun ürünlerin, uygun şekilde, uygun fiyata ve bu özellikleri destekler tutundurma çabalarıyla sunulması ve müşterilerin buna doğru harekete geçirilmesidir.

Sheth, J., & Sisodia, R. (2012). 4A’s of Marketing: Creating Value for Customer, Company and Society (1 b.). New York: Routledge.

Küçük oyuncular büyük oyuncuya karşı
GİRİŞ YAP
market dergisi

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Siz değerli üyelerimiz, hızlı cevap formu ile bize dilek ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.